Nowości w MotoGP - sezon 2019Zgodnie z obietnicą zapraszam na wpis w którym kilka nowości w MotoGP a także kilka słów czym w ogóle są te wyścigi.

Motocyklowe mistrzostwa świata (ang. Grand Prix motorcycle racing) – najbardziej prestiżowe na świecie zawodowe wyścigi motocyklowe, odpowiednik samochodowej Formuły 1, nazywane też „klasą królewską”, organizowane przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM). Rozgrywane są od 1949 roku. Pierwszym wyścigiem zaliczanym do tego cyklu był wyścig o Tourist Trophy Wyspy Man. W zawodach tych uczestniczyli zawodnicy, którzy startowali na motocyklach o pojemności 250 cm³, 350 cm³ oraz 500 cm³. Ta ostatnia była najważniejszą kategorią do 2001 roku, kiedy to zastąpiono klasą MotoGP. Pierwszym mistrzem świata w najwyższej klasie był Leslie Graham pochodzący z Wielkiej Brytanii.

W sezonach 2007–2011 wszystkie motocykle w najwyższej klasie były wyposażone w silniki o pojemności zmniejszonej z 990 cm³ do 800 cm³. Powodem były zbyt wysokie prędkości osiągane na torze przez zawodników. Kolejnym była śmierć w 2003 roku japońskiego motocyklisty Daijiro Kato po wypadku na japońskim torze Suzuka.

Obecnie w MotoGP wyróżnić można 6 producentów: Yamaha, Honda, Ducati, Suzuki, Aprilia oraz KTM.

Od sezonu 2012 pojemność motocykli w klasie MotoGP wynosi 1000 cm³.

Aktualny system punktacji.


Miejsce
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
od 16
NU
DSQ
Punkty
25
20
16
13
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
0
0Nowości w MotoGP

Od tego sezonu sponsorem tytularnym fabrycznego teamu Yamahy będzie firma Monster.
W związku z tym motocykle dostały nowe malowanie. W nowym sezonie na motocyklach jest więcej czerni, oraz logo Monstera zostało mocniej wyeksponowane. Jednocześnie zachowano na motocyklach wszystkim znany błękit.
Nowości pojawiły się również wśród zawodników, Valentino Rossi i Maverick Vinales mają nowe kombinezony. Viniales będzie startował z numerem 12 co jest swego rodzaju powrotem do korzeni, gdyż z takim właśnie numerem Maverick zaczynał swoja karierę.
Oprócz tego zmieniło się kilka japońskich nazwisk na czele drzewka ze strukturą zespołu.


Zdjęcie pochodzi ze strony Motorsport Grand Prix

Mamy nadzieję, że wszystkie te zmiany pomogą przełamać złą passę Yamahy i w tym sezonie jej zawodnicy pokażą co naprawdę potrafią.
A okazja tuż tuż, ponieważ 10 marca wyścig o GP Kataru.

Kolejna duża zmiana to przejście Jorge Lorenzo z zespołu Ducati do Hondy, gdzie będzie zespołowym kolegą Marca Marqueza. Jak uważa Michał, oraz inni obserwatorzy, może być ciekawie nie tylko na torze, ale i poza nim, gdyż obaj zawodnicy są trochę niepokorni i każdy z nich będzie chciał pokazać że jest najlepszy. Co z kolei może prowadzić do zaciętej rywalizacji.

 
Zdjęcie pochodzi ze strony Motorspor Gradn Prix


Czas na trzecią zmianę. W tym sezonie firma Tech3 wzięła pod swoje skrzydła zespół KTM-a, który jest jednym z “najmłodszych” w MotoGP. Będzie to jego 3 sezon. Efektem tej współpracy może być znacząca poprawa wyników osiąganych przez zawodników tego zespołu dzięki doświadczeniu i wiedzy firmy Tech3.

Zdjęcie pochodzi ze strony Motorsport Grand Prix


To wszystko na dziś jeśli ze świata MotoGP. Kolejne nowości, ciekawostki i informacje z klasy królewskiej już niedługo w kolejnych wpisach.

Dajcie znać co Wy sądzicie o opisanych przeze mnie nowościach lub po prostu napiszecie czy interesujecie się tym sportem i co o nim sądzicie.

Do przeczytania,
Cześć!