Chcesz być superbohaterem? Własnie masz do tego okazję!


Któż z nas nie marzył o byciu superbohaterem gdy był małym dzieckiem? Właśnie nadarza się ku temu okazja.


Wystarczy, że weźmiesz udział w akcji DWA WYMAZY & DO BAZY, która odbędzie się w dniach 26 i 27 października w ponad 100 uczelniach w całej Polsce. Mój blog nie powstał by dostawać próbki kremów i później je opisywać, ale po to bym mógł pisać o mojej pasji, ale też o rzeczach ważnych. Dlatego też podpisuję się pod tą akcją rękami i nogami jak to mówią. :)

Więcej szczegółów w tekście, który dotarł do mnie od Tadeusza, rzeszowskiego koordynatora akcji, za pośrednictwem hattu.pl

JESTEM BOHATEREM!

Zdrowie! Jak łatwo o nim zapomnieć gdy nic nam nie dolega. Oby tak było jak najdłużej. Warto jednak podzielić się skarbem, który posiadamy. Honorowe Krwiodawstwo lub zarejestrowanie się w Bazie Potencjalnych Dawców Szpiku świadczą o tym, że los drugiego człowieka nie jest nam obojętny.
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę (10 000 rocznie!!), gdy pacjenta nie udaje się wyleczyć chemioterapią kwalifikuje się do przeszczepienia.  Przeszczep może pomóc również w powrocie do zdrowia pacjentom chorujących na blisko sto chorób. A każdy pacjent jest wyjątkowy, ma marzenia, plany, pasję i najsilniejszą wolę walki o własne życie.
Do przeszczepu potrzebny jest szpik, jednak nie tak łatwo go pozyskać, trudno znaleźć taki, by zachodziła odpowiednio wysoka zgodność. Czasem nawet spośród krewnych nie można nikogo zakwalifikować jako dawcę. A czas nie jest sprzymierzeńcem żadnej choroby.
Dlatego Fundacja DKMS prowadzi szereg działań zmierzających do rejestracji jak największej liczby Potencjalnych Dawców. Warto zauważyć, że kombinacji zapisu fragmentu informacji genetycznej, dzięki której dopasowuje się zgodnego dawce do pacjenta jest kilkanaście miliardów. Więcej niż ludzi na ziemi.
Im zasoby bazy są większe tym zwiększa się szansa na odnalezienie genetycznego bliźniaka.
W Polsce jest zarejestrowanych 729 382 potencjalnych dawców, z czego Fundacja DKMS zarejestrowała 565 962, spośród których już 1 540 podzieliło się cząstką siebie. Każdy przeszczep to sukces, za którym stoją zastępy ludzi, ale potrzeby wciąż są duże i rosną!
Powstało wiele mitów na temat szpiku, jego pobierania i przeszczepów. Warto je obalić. Zapoznać się z metodami pobierania, z ryzykiem, przeciwskazaniami.
W ramach dwóch edycji projektu studenckiego zarejestrowało się ponad 37 000 osób. Najbliższa akcja rejestracyjne pod nazwą "DWA WYMAZY & DO BAZY" odbędzie się 26 i 27 listopada na ponad 100 uczelniach wyższych w całym kraju. Również w Rzeszowie na Uniwersytecie i Politechnice.
Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego oraz pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie wymazu określane są cechy zgodności antygenowej (wycinek kodu DNA). Należy zabrać ze sobą dowód osobisty.
Warto pomagać! Wspierać i szerzyć tą wspaniałą inicjatywę. Przecież chodzi o ludzkie życie! To chyba najprostszy sposób by zostać bohaterem! Obyśmy my wszyscy i każdy z naszych genetycznych bliźniaków cieszył się zdrowiem i korzystał z życia. Odwiedź stronę DKMS, zainteresuj się i zarejestruj. Czekamy!

Jesteś z Rzeszowa lub okolic? Sprawdź gdzie możesz się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku.